Hogyan túrázz ősszel?

Az év utolsó hónapjai felé közeledve jó érzés a színesedő erdőben barangolni és megfigyelni, hogyan változik hétről hétre a fák lombja. Mintha a természet az ősz ragyogó sárga, meleg mélybordó és hűvös barna színeivel előre kárpótolni szeretne bennünket a tél fakó, szürke hónapjaiért. Az aktív nyár után ősszel nem csak a kondíció megtartásáért éri meg túrázni, hanem a jó társaságért és az őszi erdő nyújtotta élményekért. Az évszakok alapján összeállított Hogyan túrázz… sorozatunk ötödik része következik. Fontos felhívni a figyelmet a felelős erdőjárásra, ezért más szempontok alapján természetesen lesz még szó arról, hogyan túrázz erdőn és mezőn.

Egészségi állapot

Amilyen gyorsan és jól feltöltődtek nyáron a vitamin raktárak, olyan gyorsan és olykor észrevétlenül le is csapolódnak a zsúfolt őszi hónapokban. A túrákat érdemes úgy tervezni, hogy fokozatosan tudjuk magunkat terhelni, így hétről hétre hosszabb/meredekebb útvonalakat járhatunk be. Az egészségi állapotnak megfelelő séta, kirándulás vagy túra megválasztása ebben az évszakban is nagyon fontos, ezt nem lehet elégszer elmondani. A kényelmes tempójú kirándulás, pihenővel ebben az évszakban – főleg, ha olyan meleg van, mint az utóbbi pár hétben – remek döntés lehet. Arra érdemes figyelni, hogy hűvösebb időben hamarabb fáradhatunk és a hidegben még a szabadban üldögélés sem esik olyan jól.

hogyanturazz0200.jpg

Megfelelő öltözék

A klímaváltozásnak köszönhetően az időjárás sokkal kiszámíthatatlanabb, mint korábban volt; egy nyáriasan meleg kora délutánt követhet egy hideg, borongós este. Azért, hogy jól tudjunk alkalmazkodni a nagy hőingadozáshoz, ősszel érdemes valóban rétegesen öltözködni. Több, vékonyabb réteg ruha, melyek közül egy-két réteg technikai póló/felső, nagymértékben segíthet abban, hogy hidegben, melegben egyaránt jól érezzük magunkat. Nem szükséges sok darabból álló ruhagyűjteményt beszerezni, főleg nem egyszerre. Két hosszú és két rövidujjú felső elég egész szezonra és több évre. A technikai pólók fölé kerülhet még egy réteg meleg ruha. Egy esőkabát is jól jön, ha lóg az eső lába, de mennénk kirándulni. A vékony technikai sál és sapka úri huncutságnak tűnhet, de az őszi szelek jobban csípnek, mint a tavasziak és ezzel a két pillekönnyű darabbal megkímélhetjük magunkat a megfázástól. A laza nyári túracipő után ősszel már érdemes egy strapabíró darabot választani. A szuper kényelmes, strapabíró, de túracipőnek legkevésbé sem nevezhető piros edzőcipőm 8 év után esett szét már javíthatatlanul, egy ideje keresem méltó utódját.

Szükséges enni- és innivaló

Az őszi túrákra már ismét tápláló szendvicsekkel és melegítő ételekkel érdemes készülni. A pogácsa, a fánk és más laktató apró falatok jól jönnek, ha megéhezünk túra közben. A friss zöldségeknek még szezonja van, és a péksütemények mellett pedig elférnek a hasábokra darabolt répa, retek, karalábé falatok. A mazsolával és más aszalt gyümölccsel kevert olajos magvak ilyenkor már igazán jól tudnak esni, tavaly egy egész bejegyzést szenteltünk a müzliknek, ez itt olvasható. A megfelelő folyadékpótlás sima vízzel vagy teával is megoldható, egy palack és egy termosz még együtt sem túl nehéz, belefér a hátizsákban.

Vidd haza a szemetet és ételmaradékot

Minden természetjáró észleli, hogy az erdőben, a turistautak mellett számos hulladékgyűjtő edény található. Aki védi is a környezetét, az azt is tudja, hogy a kirándulás során javasolt a magunkkal ételek maradékát és más keletkező hulladékot haza is vinni az erdőből, felesleges ezzel terhelni a természetet, az erdők kezelőit és esélyt adni az állatoknak ételmaradványok megdézsmálására.

Az afrikai sertéspestis sajnos a Budapest környéki erdők egy részét is elérte, éppen ezért kiemelten fontos, hogy az ezzel kapcsolatos hatósági utasításokat mindenki betartsa. Így talán megmenekülhet a vaddisznóállomány egy része. Bővebb tájékoztatásért a NÉBIH honlapját érdemes figyelni.

Felszerelések, előkészületek, tennivalók

Ősszel is hasznos a papír alapú térkép és mellé egy remek térképalkalmazás. A telefon és fényképezőgép feltöltése és a várható időjárással kapcsolatos tájékozódás ugyanilyen fontos.

Tetszett amit olvastál? Kövesd a Forest& Fruit blogot a Facebookon, az Instagramon vagy Pinteresten.

Választott táv és terep

Az őszi erdő sokkal színesebb és könnyen kedvet kaphatunk egy hosszabb, ismeretlen terephez, hogy újabb és szebb lombkoronákat, erdőrészletet és panorámát lássunk. Ha megtervezzük az útvonalat, nem érhet csalódás, ha van nálunk térkép vagy túraalkalmazás, akkor pedig nem is tévedhetünk el.

Járt utat járatlanért el ne hagyj, főleg ne biciklivel

A késő őszi meleg napsugarak arra is csábíthatnak, hogy a választott távot ne gyalog, hanem kerékpárral tegyük meg. A nagyobb sebesség miatt a nem csak a megtett út, hanem az élmény is nagyobb lehet. Gondolhatjuk, ahol elférnek a túrabakancsok, ott a gumiabrocsok sem tehetnek túl nagy kárt. Ha ezt gondoljuk, akkor tévedünk. A károkozás elkerülése érdekében kiemelten fontos annak az elemi szabálynak a betartása: csak ott kerékpározz erdőben, ahol erre kijelölt út van: betonúton, vagy turistajelzéssel ellátott úton.

hogyanturazz010.jpg

Fékezgetve leevickélni Harangvölgybe nem menő, ahogy a János-hegyen a turistaúton csapatás sem az. Természetvédelmi területen a kijelölt területeken kívül a szélrózsa bármely irányába brigázni, az erdőben úttalan utakon, ösvényeken lefelé ezerrel száguldani veszélyes, felelőtlen cselekedet és – ne szépítsük a dolgot – természetkárosítás.

Szeretnél hozzászólni? ITT megteheted.

Egy hozzászólás “Hogyan túrázz ősszel?” bejegyzéshez

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.