Görögdinnye édesen és savanyúan – ilyen az igazi zero waste konyha

Kovácsoljunk hátrányból előnyt, készítsünk a görögdinnye megmaradt héjából valami finomat. A nyár idényzöldsége a görögdinnye kedvező ára miatt gyakran bekerül a bevásárlókosaramba. Éppen ezért célszerűnek tűnt – már csak a műanyagmentes július kapcsán – ínycsiklandó receptek alapján feldolgozni a dinnye maradékát. Abszolút zero waste, vagy ha úgy tetszik, hulladékmentes recept következik.

A görögdinnyének zamatossága, jelentős rost-, vitamin- és ásványi anyag tartalma mellett az a hátrányos tulajdonsága, hogy a héja – komposztáló és baromfiudvar híján – a kukában végzi. Emiatt rengeteg hasznos anyag, vitamin és ásványi anyag végzi a szemétben, ezen szerettem volna változtatni.  Mivel idén – többek között a magas gyümölcsárak miatt – egyszerűen elmaradt a befőzés, az jutott eszembe, hogy a megmaradt dinnyehéjakat feldolgozom, így az sem megy kárba. Összesen három receptet hoztam ebből egy édes kettő pedig savanyú. Mindhármat kóstoltam, hogy melyik a kedvencem az maradjon a bejegyzés végére.

Görögdinnye-héj savanyúság és lekvár

Az idei évben – tapasztalatom szerint – a görögdinnye termés különösen finom és a gyümölcsök elszálló árai ellenére elfogadható összeget kell kifizetni egy közepes méretű Mióta láttam szedret 125 g-os kiszerelésben, műanyag dobozban, 995 Ft-ért, azóta igazán értékelem a 150 Ft körüli kilónkénti dinnyeárat a közeli boltban.

Dinnyehéj lekvár
Vannak olyan receptek amelyeken egyszerűen nem érdemes változtatni. A Gourmet Fesztivál műsorvezetője, Mautner Zsófi blogján talált dinnyelekvár recept pont ilyen. ITT lehet elolvasni és pontról pontra követve megalkotni egy érdekes és izgalmas ízvilágú édességet. A hozzávalók nem igényelnek nagy előkészületet, mindösszesen a dinnye héjára, cukorra, citromlére és egy kis újdonságok iránti nyitottságra van szükség.
Kóstolás után számomra már kiderült, hogy a dinnye biztosan a tökfélékhez tartozik. A lekvárban most még halványan visszaköszön a tök semleges íze, de ez el fog tűnni. 

Babérleveles görögdinnye-héj savanyúság
A következő recept már savanyúság és saját kísérletezés eredménye. Habár mostanában nem készítettem savanyúságot eltevésre, a változatos összetételű salátaöntetek évtizedek óta a konyhám részei. 

Hozzávalók 3 liter léhez
2,5 liter víz
0,5 liter 10% os ecet
8 deka só
4 dkg cukor
üvegenként egy babérlevél
szemes bors
mustármag

A vizet felforralom, beleöntöm az ecetet, hozzáteszem a sót, a cukrot végül a fűszereket is.  Amíg a víz felforr dinnyéket kis hasábokra vágom és a darabokat lehető legszorosabban a sterilizált üvegekben tuszkolom. A levet érdemes megkóstolni és ízlés szerint utána ízesíteni. A felöntés után az üvegeket dunszba, majd teljes kihűlés után hűtőbe tettem. Itt kb. 6 hétig áll el. Ha több hónapra szeretnénk tartósítani, akkor a dunszt előtt kerüljenek a savanyúságok 10 percre gyöngyöző vízfürdőbe.

Kapros görögdinnye-héj savanyúság
A harmadik recept szintén savanyúság. Mivel a görögdinnye tényleg tökféle, így remekül illik hozzá a kapor. A savanyú lébe ennek megfelelően a cukor, só, ecet és víz mellé a babérlevél és a mustármag helyett bors és kapor kerül. A fűszerezése így pont olyan, mintha tökfőzelék készülne. Nekem ez a kedvencem, eddig natúr sovány húsok mellé kiváló választásnak bizonyult. 

Kiskanál küldetés

Látsz valakit, vagy tudsz valakiről, akinek jólesne egy tál étel, egy pár cipő, ruha, vagy bármi, ami neked feleslegben van, neki meg nincs? Kérdezd meg, hogy adhatsz-e és ha úgy gondolod, akkor adj. Ami neked egy kiskanálnyi, neki lehet, egy egész tányér.

Szeretnél hozzászólni? ITT megteheted.

Szeretnél még több bejegyzést olvasni?
Kövesd a Forest&Fruit blogot a Facebookon és az Instagramon is!

Kapcsolódó tartalom:
Lesz gasztroforradalom Budán?