Az Isztriai-félsziget csúcsán

A közeli és meredek hegyek mögé kora délután eltűnő nap miatt különleges az Isztriai-félsziget keleti tengerpartja. Még kellemes és meleg az idő, még messze a naplemente időpontja, de a nap már eltűnik a hegy mögé. Ez egy kiemelkedően különleges hely az Adriai-tenger partján. Néhány éve ott jártam, megmutatom, miért.

Az Isztriai-félszigeten a változatos klíma és domborzati viszonyok jellemzők. Az Adriai-tenger 2820 négyzetkilométeres félszigete különleges adottságainak és végtelen tengerpartjának köszönhetően turisták millióit vonzza évről évre. Mi is turisták, nyaralók voltunk, de kíváncsiságunk és néhány, a térképen látható érdekesség miatt hamar úgy döntöttünk, megnézzük a félsziget belsejét. 

 20200424_istria_011.jpg

Az Ucka hegység legmagasabb csúcsára, Vojakra a tengerparti Lovranból indultunk. Azt tudtuk, hogy nem lesz hosszú az utazás, és valóban a nem túl széles kétsávos úton néhány kilométerrel az indulásunk után előttünk magasodott maga az Ucka-hegység. Nem volt időnk azon gondolkodni, hogyan érünk fel az előttünk magasodó  hegyre, hamar kiderült, az út nem megkerüli, hanem átmegy alatta.
 20200424_ucka-tunnel_011.jpg

Az Ucka alagút 5 kilométer hosszú és 1981-ben adták át, a szocialista Jugoszlávia egyik jelentős vállalkozása volt a megépítése. A beruházás hamar megtérült, ugyanis az átutazóknak az alagútnak köszönhetően nem kellett kerülőt tenni Belső-Isztria felé. Mindössze pár perc alatt átértünk az alagúton és az a hegy ami előttünk magasodott immár mögöttünk tűnt fel. A kiválóan kitáblázott útnak és egy jól használható papírtérképnek köszönhetően eltévedni sem sikerült és rövidesen elkezdődött a felfelé kapaszkodás a Vojakra.

Az Ucka hegység forrásai mindig is jelentőséggel bírtak az itt élők és ide látogató emberek számára; ahogy más jó minőségű és bőséges vízlelőhelyek az ember történelme során. A Vela Ucka közelében található II. József forrás az elmúlt évszázadokban állattartással és mezőgazdasággal foglalkozó hegyvidéki lakosok számára volt rendkívül fontos. Mint megtudtuk a forrást az Ucka Nemzeti Park Kezdeményezésére  és a Friss Víz Nemzetközi éve alkalmából 2003-ban állították helyre. A névadó császár – a  felújítás során előkerült emléktábla szerint – többször is tett látogatást ezen a helyen.  A forrás köré emelt építmény magán hordozza az XVIII-XIX. század végének építészeti jegyeit, feltételezhetően a Habsburg Monarchia idején épült.

20200424_vodajosipa_011.jpg

 

A terület élővilága a csapadékban gazdag időjárásnak köszönhetően különösen gazdag. A sajátos mikroklíma, az itt található különleges geológiai képződmények, az őshonos, veszélyeztetett és védett növények és állatok  védelme érdekében 1999 létrehozták az Ucka Nemzeti Parkot, ami az Ucka-hegyet és az Cicarija-hegység egy részét foglalja magában. A természet védelme mellett viszont különféle szabadtéri sportnak hódolhatnak ez erre járók. A túrázáson és kerékpározáson sziklamászásra és siklóernyőzésre is van lehetőség.

A hegység legmagasabb pontja Vojak éppen ezért autóval nem közelíthető meg. A hely történeti és természeti értékeinek megőrzése érdekében, kerékpárral vagy gyalogosan lehet eljutni Vela Uckatól. A látványért megéri a két órás gyalogtúra.  Bár az idő a kora ősznek megfelelően kellemesen meleg volt és tényleg nem fáztunk, azért meglepődtünk, amikor az 1401 méter magas hegycsúcson gyenge hószállingózás fogadott bennünket. A hegycsúcsra felérve valóban a végtelen panoráma tárult elénk. Az Isztriai-félsziget csúcsáról lenézve fantasztikus és magával ragadó, három országot átfogó kilátás a Kvarner-öböltől egészen az Alpokig.   Tengerpart, szigetek és hegyek Horvátország, Szlovénia és Olaszország – mind, mind a lábunk előtt.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Forest&Fruit (@forestandfruit) által megosztott bejegyzés,

 

Ahogy a nemzeti park honlapján is megfogalmazták: az már örökre titok marad, hogy a túlélésért vagy csak a kikapcsolódás miatt mászott fel az első ember az Isztriai-félsziget legmagasabb csúcsára. Az  viszont köztudott, hogy ez a területet évszázadok óta kedvelik a túrázók, hegymászók, tudósok körében.

20200424_vojak_011.jpg

Hegymászók és lelkes turisták kezdeményezésére épült 1911-ben a Vojak csúcsán álló, hatalmas sakkfigurára emlékeztető, masszív torony, ami a nemzeti park egyik jelképe. A torony a remek kilátás miatt az első világháborúban katonai és haditengerészeti célokat szolgált, megfigyelőpontként működött. 2004-ben a nemzeti park felújíttatta és újranyitotta az építményt, jelenleg turisták számára információs iroda és ajándéktárgy bolt működik benne.

A kora ősznek köszönhetően kevés virágzó növényt láttunk, kettőt sikerült lencsevégre kapni. A távoli panorámán kívül az út mellett nyíló színes virágokban is gyönyörködhettünk.

Szeretné hozzászólni? ITT megteheted

Egy hozzászólás “Az Isztriai-félsziget csúcsán” bejegyzéshez

  1. Lovranból indul egy túrista út az Uckara, 0m-ről, 1401m-re. A térkép szerint 8 km, nekem, néhány tévesztéssel 14 lett. A legszebb ösvény, ahol valaha futottam. A növényzet változása, pont ahogyan földrajzból tanultuk. Lent pálma, babérmeggy, aztán szelídgesztenye, tölgy, bükk, fenyő. A kilátás végig fantasztikus. Novemberben futottam itt, lent 14 fokban idultam, fent, és a hegy szárazföld felöli oldalán 0 fok volt.

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.